Tartı muayene işlemi elektronik terazilerin doğru tartımı ile ilgilidir.

Elektronik terazilerin yapısı evrensel fiziksel kanunları kullanılarak tasarlanmıştır. Fiziksel kanunlar değişmese de terazinin içindeki yapılarda zaman içinde değişiklikler olabilmektedir. Bunlar aşınma,paslanma,korozyon,nemlenme,böceklenme gibi dış etkenler olabildiği gibi terazinin kullanımın doğal sonucu olan metal yorgunluğu olarak sıralanabilir. Bu etkiler zaman içinde elektronik tartının tartımının bozulmasına sebep olabilmektedir. Bu hatalar tartı aletine çeşitli ağırlıklarda kütleler konularak test edilir. 

Nasıl Yapılır?

Tartı aletinin kapasitesi kadar çeşitli ağırlıklar kütle ile test yapılması gerekmektedir. Örneğin  30 kg kapasiteli tartı için  1 kg 15 kg 30 kg kütleler olmalıdır. Sadece 1 kg ile yapılan bir doğru sonuç vermeyecektir. Tartı aletleri genel olarak küçük ağırlıklarda doğru , büyük ağırlıklarda sapma eğilimindedir.  Bu yüzden cezai yaptırımda kalmamak için muayene esnasında bunu talep etmelisiniz. Periyodik kontroller sırasında eksik yapılmış bir muayene , ani kontroller sırasında size zorluk çıkartabilir.  

Ne zaman yapılır?

Periyodik muayeneler yılbaşında beyyanname verilerek o yıl içinde yapılır. Beyanname verilen cihaz için yıl içinde muyanesi gerçekleştirilebilir. Ancak beyanname verilmiş olması yapılmış olması anlamına gelmediğinden yasal süreler içinde bu işlemi tamamlamak cezai işleme tabi olmamak için  önemlidir. Süreler yaklaşık 2 aydır. 1 ocakta başlayıp 28 ocakta son bulur. Bu zamanları geçirmemek önemlidir. Beyan verilmemiş cihazlar içinse artık mühür işlemi yapmak imkansızdır.   

Nerelerde yapılır ?

Yetkili muayene istasyonlarında yapılır.  Belediye pazar yerlerinde olanlar hariç, tüm terazi kullanıcıları muayene istasyonlarında yaptıracaklardır.  Belediyeye ait olan pazaruerlerinde olanlar ise şimdilik belediyeye müracat etmeliler. Bu yazıyı yazdığımda yıl 2019 ilerde değişik olursa buraya eklerim. 

Nerelerde yapılmaz? 

Terazi tamir servislerinde yapılmaz. Terazi tamir servislerinin mühürleme yetkisi yoktur. Muayene istasyonlarının da tamir yetkisi yoktur. İstasyon arıza bulur servis tamir eder. Bu durum oluştuğunda terazi periyodik muayenesi bozulmuş olacağı için tekrar istasyonda  muayeneye girer ve mühürlenir. Buna ilk muayene adı verilir .Bunun ücretini istasyon alır.  Bu bakımdan terazi tamircileri mühür yapamaz. Bu muayane de yine 2 yıl geçerli olacaktır. 

Yeni terazilerde durum nedir?

Bakanlık onaylı sıfır terazi aldığınızda terazinin üzerindeki m işaretine bakmalısınız. Şu andaki etiket yapısına göre 2019 yılında olduğumuzu var sayarsak  M19 yazmalı.  Bu durumda periyodik muayene 2021 yılında yapılmalıdır.  Eski tarihli cihaz almamaya dikkat etmek gereklidir.  Örneğin M18 terazi 2020 yılında muayene yapılmalı yani bir yılınız kalmış olur.  M17 ve daha eski ise mühürlenemez ve kullanım dışıdır.

Ecotechnic Elektronik 

Fatih Ertekin