Kategori: Genel Bilgiler Gösterim: 890

Her tartı aletini kullanım amacına uygun kapasite ve taksimat özelliklerine seçilip alınmalıdır.  Uygun olmayan ürün alındığında kullanıcı için zorluklar yada yanlış ürün tartımları gerçekleşebilir. Bu durumdan dolayı üreticiler de her ürünün farklı seçeneklerini üretmiştir. Bir tartı aleti alınırken tartılacak malzemenin ne olduğuna dikkat edilmelidir. Örneğin baharat tartan ile kuruyemiş tartan farklı, kuru yemiş  tartanla karpuz tartan farklı ürünler kullanmalı. Kullanılacak kapasitenin altında ürün almak kullanıcıya bir seferde tartacağı ürünü parça parça tartmasına sebep olurken, gereksiz yüksek kapasite satın alan kullanıcı hassasiyetten kayıp vermekte yada küçük tartımlarda  cihaz duyarsız kalmaktadır. Unutulmamalı ki her cihazın bir minimum tartım değeri vardır. Bunun altını hissetmeyebilir.  Örneğin 30 kg kapsite terazi satan alan bir baharat satıcısı terazinin platformuna koyduğu ürünün hissedilmemesinden şikayet eder. Bu cihazın hassasiyet değeri 5 gram olsa bile minimum değerinin açıkça yazdığı gibi 100 gr olduğu dikkate alınmalıdır. Bu cihaz 100 gram altında hissiz kalacak belkide tepki vermeyecektir. 

Cihaz alırken bu durumlara dikkat edilmesi önemli olduğu gibi daha yüksek kapasitelerde cihazın güvenliği içinde kapasite seçimi önemlidir. Örneğin bir çuval doldurma tesisinde çuvallar 50 kg olsun . Bu durumda 60 kg kapasite yeterli gibi görünse de kullanıcılar çoğunlukta çuvalı yukarıdan saldıklarından  platforma düşen ağırlık 150 kg kadar çıkmakta buda cihaza zarar vermektedir. Yüksek kapasitede gerekenden biraz fazla kapasite almak fayda sağlayacaktır. 

Kapasite ve taksimatta söylenebilecek diğer bir husus ise onaylı ve onaysız terazilerin yapısıdır. Onaylı teraziler belli bir kural doğrultusunda üretilir. Bu kurallar devlet tarafından belirlenmiştir. Örneğin  30 kg bir terazi 1 gram olamaz. Bu terazi ya 10 gram olur veya 5-10 gram çift taksimat olur. Yani cihaz 5 ile başlar yarım kapasite aşılınca 10 gr olur.  Bu durumda 15 kg kapasite bir cihaz çift taksimat ise 2 gr ile başlar yarım kapasiteden sonra 5 gram olarak devam eder. 

Laboratuvar teraziilerinde durum biraz daha farklıdır.  Hatta karmaşıktır diyebilirim  . Laboratuvar terazileri düşük kapasiteli çok hassas üretilmiş terazilerdir. 1 Gramın altında sonuçlar almak esastır.  Ürünün tipine göre

0.5

0.1

0,01

0,001

0,0001  Gibi değrler olabilir.  Onda 5 , ten başlayıp binde bire kadar gidebilir.  Çoğunlukta noktadan sonra kaç sıfır olduğu söylenerek nitelendirilir. Bu cihazlarda kapasite ve hassasiyet oranı arttıkça fiyat artar. Kuyumcı terazilerinde ise bu değerler devlet tarafından belirtilmiştir. Alırken buna dikkat etmek gereklidir.